TEATR

Grupa Rampa

Rok szkolny dobiega końca, przed nami ostatni tydzień szaleńczych zaliczeń, zdobywania i poprawiania ocen. Za nami trzy miesiące adaptacji do nowej sytuacji, pełnej wyzwań i niespodziewanych „zwrotów akcji”. Dlatego też kolejnym przystankiem na naszej teatralnej mapie będzie pełen przebieranek wyboisty „teatr drogi”, rozgrywający się przy akompaniamencie radiowych hitów z lat 80 a mianowicie spektakl w reż. Agnieszki Glińskiej na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej pt: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” tu:.Spektakl Teatru Studio uznany został za najlepszą z dotychczasowych pięciu inscenizacji dramatu Doroty Masłowskiej.

Grupa Pracownia

Was też zapraszam w szaloną podróż do świata, w którym trąbią, krzyczą, biegają…. Po Fredrze przyszedł czas na Szekspira. „Poskromienie złośnicy”, to wyreżyserowana z przymrużeniem oka przez Zygmunta Hübnera komedia Williama Shakespeare’a tu:.

W ramach zaostrzenia apetytu króciutkie streszczenie, ale bez pointy :) Baptysta Minola, padewski mieszczanin, ma dwie córki – słodką Biankę i Katarzynę, zwaną złośnicą. O Biankę stara się kilku zalotników, o Katarzynę – żaden, ale Baptysta chce wydawać za mąż córki w porządku starszeństwa: najpierw Katarzynę, potem Biankę. Na szczęście dla zalotników (przede wszystkim dla młodego i przystojnego Lucentia) pojawia się Petrukio, który jest gotów poślubić Katarzynę, bo liczy na jej posag. Głównym wątkiem komedii jest poskramianie niepokornej dziewczyny metodami dość radykalnymi…

Grupa Korba

Koniec roku to czas syntezy i podsumowań również wśród młodszych uczniów. W teatrze gatunkiem, którego istotę stanowi synteza sztuk czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu czy gestu jest opera. Zajrzyjmy zatem do krośnieńskiej szkoły muzycznej, której uczniowie przedstawią operę dziecięcą pt: „Alicja w Krainie Czarów” tu:. Muzyka Andrzeja Mozgały razem z librettem autorstwa Urszuli Mozgały tworzy duży, współczesny utwór sceniczny na 7 głosów solowych, chór dziecięcy, orkiestrę złożoną z pierwszych i drugich skrzypiec, wiolonczel, kontrabasu, fortepianu, klarnetów i sekcji perkusyjnej. Operę urozmaicają elementy zaczerpnięte z tańców (tango, walc, habanera), towarzyszące choreografii autorstwa Lucyny Durał.

Grupa Solowejko

Z obszaru muzyki tradycyjnej, przeniesiemy się do muzyki współczesnej. „Podróż, czyli DJ w piekle. Extravaganza do tekstów Charlesa Baudelaire'a oraz anonimowych Profesorów” tu:  to projekt - utwór z muzyką Krzysztofa Czai i choreografią Moniki Gut, którego prawykonanie miało miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ NR 4 W ZABRZU „Centrum Edukacji Twórczej” (OPP4 „CET”) powołane w wrześniu 1968 r. w Zaborzu, od 1998 r. działa na Porembie, jest samorządową placówką wychowania pozaszkolnego.