Aktualności

Zajęcia z języka angielskiego w OPP4 „CET”
w roku szkolnym 2022/2023

dla uczniów SP klasy II (koło Bajkolandia)
oraz III, IV i V w Kołach Kultury Anglosaskiej

4 Skills: Listening, Speaking, Reading & Writing w oparciu o gry, zabawy, słuchanie piosenek, nagrań/filmików Native Speakerów, materiały British Council – rodzice nie muszą kupować podręcznika!
Przygotowanie do sprawdzianów, konkursów, egzaminów
Elementy kultury i historii krajów anglojęzycznych
Zajęcia 90 min. tygodniowo

Bez tytułu copy copy copy copy copy copy

HURRY UP!
Liczba miejsc ograniczona!

Druki przyjęcia dla nowych kandydatów (wniosek o przyjęcie) na stronie www.opp4.zabrze.pl w zakładce Nasze Zajęcia -> Rekrutacja.

Wypełnione druki należy odesłać instruktorowi, Sylwii Szymczyk do 26.06.2022r.
Kontakt z instruktorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

św. Jadwiga w wykonaniu Zuzanny Sinek

Grand Prix XVI Konkursu "Karykatura Ślązaka i Ślązaczki"

Karykatura św. Jadwigi Śląskiej, Zuzanna Sinek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Gliwicach

 

Tuż przed majówką odbyło się rozstrzygnięcie XVI Konkursu Karykatura Ślązaka i Ślązaczki. Tegoroczny konkurs był wyjątkowy.

            Po pierwsze, z powodu pandemii trwał dwa lata.

            Po drugie, organizator zmodyfikował nieco jego tytuł. Nadany w 2002 roku - Karykatura Ślązaka stał się obecnie zbyt męski w swym brzmieniu i mimo że w każdej edycji byli reprezentowani i panowie, i panie, zapadła decyzja o doprecyzowaniu: Karykatura Ślązaka i Ślązaczki.

            Spotkanie rozpoczęła grupa Solowejko śpiewająca pieśni słowiańskie.

 - Ten konkurs dotyczył silnych kobiet, takich, które miały wpływ na losy naszego regionu i kraju, więc my też wybrałyśmy takie teksty, które opowiadają o różnych etapach życia kobiet — wyjaśniła instruktorka Nina Wolska.

            W tej edycji w skład jury weszli: prof. Antoni Cygan - rektor Akademii Sztuk Pięknych, Magdalena Gburek - prezeska stowarzyszenia Amazonek oraz dr hab. Tomasz Wagner.

            Ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród towarzyszył dobry humor. Pod koniec spotkania wszyscy laureaci mieli okazję zapytać jurorów o opinię na temat swojej pracy.

            Wystawę laureatów można oglądać do końca maja w fili nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu przy placu Warszawskim. [maluk]

            A co o konkursie powiedzieli jurorzy? Mateusz Kołaczyński z koła dziennikarskiego porozmawiał z dr. hab. Tomaszem Wagnerem:

Mateusz Kołaczyński: Czy zauważył pan jakąś ciekawą tendencję w pracach na konkursie karykatur?

Tomasz Wagner: W tym roku z pewnością było parę prac, które wyróżniały się dojrzałością techniczną. Zaskoczyła nas m.in. nagroda Grand Prix, ale w tym konkursie nie chodzi o to, by zaskakiwać dojrzałością techniczną pracy, tylko tym, żeby zrozumieć sztukę przez siebie wykonywaną. Karykatura to sztuka znana od tysięcy lat – proszę nie kojarzyć jej jedynie z gazet od końca XVIII wieku. Sposoby i kryteria tworzenia karykatur jedynie się wtedy utrwaliły. W tym wypadku podczas oceniania mamy świadomość tego, że to jest wypadkowa wyobrażeń na temat tego, czym powinna być karykatura i zadanego tematu. Dlatego będziemy kompletnie inaczej przedstawiać obraz śląskiego pisarza czy architekta a śląskiej kobiety. Indywidualny rys wynika raczej z tematu oraz doboru uczestników.

Za naszymi oknami powoli rozkwita wiosna. Wszyscy wyglądamy jej oznak - śpiewu ptaków, zieleni na drzewach, ciepłych powiewów wiatru. Niedługo będziemy obchodzili święto 3 maja tak ważne dla historii naszej państwowości. Tak wiele radosnych chwil przed nami spędzonych w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. A jednak nie do końca potrafimy się z tego ciszyć. Pamiętamy, że za naszą wschodnią granicą nadal trwa wojna. Część z nas gości w swoich klasach dzieci z Ukrainy. Chcieliśmy, aby i dla nich zakwitła radość. W klubie "elf" posadziliśmy wyjątkowe drzewo - Drzewo Nadziei. Na jego liściach pojawiły się słowa MIŁOŚĆ (любов), PRZYJAŹŃ (дружба), NADZIEJA (сподіватися), ZWYCIĘSTWO (перемога)...

Więcej zdjęć w naszej galerii.

drzewo nadziei

XIII Konkurs Haftu i Rękodzieła Artystycznego Wielkanocne Zwyczaje pn. "Zajaczkowe Haftowanie"  powoli przechodzi do historii. 

Zachęcamy do zajżenia do galerii z wernisażu wystawy pokonkursowej oraz do zapoznania się z protokołem.

Zapraszamy za rok!

OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ NR 4 W ZABRZU „Centrum Edukacji Twórczej” (OPP4 „CET”) powołane w wrześniu 1968 r. w Zaborzu, od 1998 r. działa na Porembie, jest samorządową placówką wychowania pozaszkolnego.