MAMO, TATO UŚMIECHNIJ SIĘ 1

Kochane dzieci, drodzy rodzice, dziś również pracujemy w oparciu o majową łąkę. Następnym mieszkańcem, którego możemy na niej spotkać jest ślimak.
Proponuję Wam zapoznanie się z jego wyglądem, przybliżenie jego zwyczajów, sposobu poruszania się i środowiska w którym żyje. Zobaczycie to na krótkim  filmie "Obserwacja ślimaka winniczka”

Proszę Was  również o wykonanie następujących zadań:

1.Słuchanie wiersza A. Oppmana pt."Ślimak”

Ładny ślimaku
Tyś mały przecie
ciężko Ci chodzić
Z domkiem na grzbiecie.

Chociaż mi ciężko
Niech już tak będzie
Za to mieszkanie
Mam z sobą wszędzie

Mój ty ślimaku
Pokaż mi rogi
A ja ci sera
Dam na pierogi

Dzięki za prezent
Do nóg upadam,
Ja nie pierogi
Lecz listki zjadam

Proszę rodziców o zadanie dziecku następujących pytań:
- Co dźwigał ślimak na grzbiecie?
- Jakiej wielkości był ślimak?
- Czy ślimak przyjął prezent?

2.Zabawy  ruchowe "Ślimaki”
Dzieci kładą się na brzuchu i ruchem "ślimakowym” pełzną do linii ułożonej na końcu dywanu."Gdzie schował się ślimak”- utrwalenie pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod, za, obok, w, przed, pod

3.Ćwiczenia grafomotoryczne- łączenie wg kropek rysunku ślimaka, kolorowanie obrazka

4. Zabawa matematyczna „Ślimaki” połączona z  plastyką. Policz ślimaki,  pokoloruj. Wytnij tyle listków zielonych ile jest ślimaków i wytnij też każdego ślimaka i przyklej na listek. Podziel ślimaki na duże, średnie i najmniejsze. Spróbuj ułożyć z nich rodzinki np. mama-tata-dziecko-dziecko, mama-tata-dziecko i mama-tata-dziecko i policz ilu jest członków rodziny w każdej rodzince.

Powodzenia,

pozdrawiam Pani Renia

Źródła: -1- -2- -3-

OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ NR 4 W ZABRZU „Centrum Edukacji Twórczej” (OPP4 „CET”) powołane w wrześniu 1968 r. w Zaborzu, od 1998 r. działa na Porembie, jest samorządową placówką wychowania pozaszkolnego.