TEATR

Rampa i Solowejko

Na koniec roku zapraszam na króciutką etiudę filmową „Aria Diva” z Katarzyną Figurą w reż. Agnieszki Smoczyńskiej.

Główna bohaterka filmu na co dzień prowadzi dom i wychowuje dzieci. Nie robi, co prawda, żadnego użytku z dwóch fakultetów i porzuciła szanse na doktorat, ale jest przekonana, że świetnie ułożyła sobie życie i niczego do szczęścia nie może jej już brakować. Pewnego dnia do mieszkania piętro wyżej wprowadza się słynna diwa operowa. Beztroska postawa nowej sąsiadki zmusza młodą mężatkę i matkę do refleksji na temat słuszności wyborów życiowych.

Zapraszam też na spektakl w reż. J. Gruzy: „Wizyta starszej pani” :) Historia bardzo dobrze znana grupie Rampa, gdyż wzięliśmy ją w zeszłym roku na warsztat i stworzyliśmy przedstawienie pt.: „Wizyta”.

Zatem zapraszam w tę nostalgiczna podróż do teatru telewizji. Dodam tylko, że przedstawienie Gruzy doceniono przede wszystkim z powodu kreacji aktorskich. Oprócz Krafftówny, która występuje przed kamerą w półmasce, nakrywającej czoło i powieki, pozytywne recenzje zebrał głównie partnerujący jej Henryk Borkowski jako Alfred III.

Na marginesie

Półmaskę robi się z nasenkitu, materiału, z którego formuje się także sztuczne nosy czy garby. Kiedyś był to, obok szminki, główny środek zewnętrznej charakteryzacji aktora.

A tu niejako w ramach oficjalnego zakończenia roku szkolnego i podsumowania II semestru, który ze względu na pandemię opierał się w przeważającej części na pracy zdalnej, niespodzianka: etiuda filmowa „Rewolucja” w wykonaniu trzech osób z działającej w naszej placówce grupy teatralnej Rampa:)

Korba

Najmłodszych uczestników zapraszam na cykl lubelskiej Teatoteki Andersena pt.: „Teatralne podróże po wyspach” tu lub tu z których dowiemy się m.in: co można wyczarować ze zwykłego krzesła, jak powiedzieć dzień dobry na tysiąc sposobów, dlaczego teatr nie jest czynny w poniedziałki, jak powstaje kostium teatralny, co robią chłopaki w teatrze, kto pracuje w teatrze oprócz aktorów i na co zwracać uwagę będąc w teatrze.

OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ NR 4 W ZABRZU „Centrum Edukacji Twórczej” (OPP4 „CET”) powołane w wrześniu 1968 r. w Zaborzu, od 1998 r. działa na Porembie, jest samorządową placówką wychowania pozaszkolnego.