TEATR

DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO

Rampa

W sobotę 16 maja wypadł Dzień Teatru Publicznego. Pomysł akcji "Bilet do teatru za grosze" zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. Majowe wydarzenie, w które zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całej Polski, było jednym z najważniejszych punktów obchodów. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów.
W poprzednich latach teatry z całej Polski włączały się do akcji zapraszając widzów do Teatru, w tegoroczne obchody teatry włączają się online.

Z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 zapraszam na stronę wydarzenia,  gdzie można samemu dokonać wyboru spośród wielu bardzo ciekawych propozycji teatralno-muzyczno-tanecznych tu (). Ja szczególnie polecam:

  • dwie propozycje warszawskiego Teatru Nowego: premierę rejestracji „Francuzów” Krzysztofa Warlikowskiego; zapis zostanie udostępniony w sobotę 23 maja o godz. 12.00, link dostępny będzie przez 36 h tu. oraz "This is the real thing" Anny Nowickiej - rejestracja pojawi się 20 maja o 17.00 i będzie dostępna do 24 maja tu.
  • teatralne wideoklipy „Mówią kobiety” Teatru Współczesnego we Wrocławiu tu. Akcja odbywa się w nawiązaniu do Festiwalu Czytań Konkursu Dramaturgicznego "Strefy Kontaktu” i polega na realizacji fragmentów 5 konkursowych tekstów o kobietach. Możliwa lektura całości na stronie Konkursu STREFY KONTAKTU w zakładce BAZA SZTUK. Pierwszy otwierający pokaz planowany na 23 maja g. 21:00,
  • „Korzeniec” Teatru Zagłębia w Sosnowcu tu.

 premiera transmisji spektaklu na podstawie książki Zbigniewa Białasa w adaptacji Tomasza Śpiewaka i reżyserii Remigiusza Brzyka, data: czwartek 21 maj o godz. 19:00. Po spektaklu kameralna dyskusja dla wszystkich, którzy chcieliby porozmawiać o przedstawieniu, którą poprowadzi edukatorka teatralna, Agata Kędzia. Spektakl dostępny do północy dnia następnego,

  • „Ferdydurke” Teatru Powszechnego w Radomiu tu.

, który zostanie wyemitowany 23 maja na YT o godz. 19.00, a zaraz po nim na profilu Facebook odbędzie się spotkanie na żywo z aktorami,

  • a na deser zapraszam do teatru Starego w Krakowie na pokaz czterech etiud, które powstały w ramach projektu „Młodzi w Starym” tu

 Pracownia

W związku z obchodzonym w tym tygodniu Dniem Teatru Publicznego wybierzemy się do Teatru Żydowskiego na spektakl pt.: „Szlemiel” czyli pechowiec. Choć jest to opowieść o Zagładzie, to jest to również wzruszająca, pełna uroku baśń rozgrywająca się w okupacyjnej rzeczywistości, w której często przypadek decyduje o ocaleniu lub śmierci. Ale opowieść ta różni się od innych - świat przedstawiony obserwujemy bowiem oczami buldoga, co sprawia, że widzimy wszystko niby po raz pierwszy, z perspektywy kogoś niewiele rozumiejącego, obcego, a może dziecka… transmisja w piątek 22 maja o godz. 19.00 tu.

Korba

W tym tygodniu w ramach Dnia Teatru Publicznego, obchodzonego w tym roku przez wiele teatrów online najmłodszych widzów zapraszam do dwóch teatrów:

  • znanego Wam z poprzednich propozycji Teatru Lalki I Aktora w Wałbrzychu na performatywne czytanie tekstu O.Wilde’a „Prawdziwy przyjaciel”. Czytanie performatywne to takie czytanie z działaniem. Jest to próba szybkiego odczytania emocji - takich najprostszych ale zarazem najczęściej bardzo trafnych. W przedstawieniu „Prawdziwy przyjaciel” aktorzy zadają ważne pytania: Czym jest przyjaźń? Czy wykorzystywanie słabości innych dla realizacji własnych celów jest dobre? Czy przyjaźń jest potrzebna? Czy mogę być przyjacielem? Czy mam przyjaciela…? Premiera dziś 20 maja o godz.12.00 także materiał już dostępny na teatralnych kanałach: FB, YT tu  oraz stronie internetowej wałbrzyskiego teatru,
  • teatru Andersena w Lublinie. Od piątku do niedzieli będzie można obejrzeć spektakl „Grzeczna”, transmisja od 22 maja od godz. 9:30 do 24 maja do godz. 22:00 na profilu FB oraz tu.. To historia zdolnej i pilnej Lusi, która była tak bardzo grzeczna, że pewnego razu zniknęła i nikt nie mógł jej znaleźć. Dobrej zabawy!

Grupa śpiewacza Solowejko

Z okazji Dnia Teatru Publicznego dla mam dla Was dwie propozycje:

  • streaming opery „Guru” Szczecińskiej Opery na Zamku. Od 17 do 23 maja można oglądać spektakl pod batutą samego kompozytora tu. „Guru” to studium psychiki, opowieść o rozpadzie jednostki pod wpływem sekty. Oparta jest na autentycznych wydarzeniach z osady Jonestown w 1978 r., kiedy pod wpływem charyzmatycznego i demonicznego człowieka ponad 900 osób popełniło samobójstwo. Opera jest dostępna w wersji z napisami w tłumaczeniu do wyboru: w języku polskim, angielskim i francuskim,
  • koncert „Poza światłem” w wykonaniu stołecznego Teatru Rampa. Będzie to nagranie koncertu z najpiękniejszymi przebojami z repertuaru światowego teatru muzycznego tj: "Daj mu żyć", "Falling Slowly", "Calling You", "Over The Rainbow" czy "Never Enough”. W koncercie wystąpią wokalistka Dorota Osińska oraz aktor musicalowy Jakub Wocial a także tancerze Natalia Kielan i Santiago Bello. Artystom towarzyszyć będą muzycy: Paweł Stankiewicz, Kornel Jasiński, Piotr Maślanka. Transmisja w piątek 22 maja o godz. 21.00 tu.

OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ NR 4 W ZABRZU „Centrum Edukacji Twórczej” (OPP4 „CET”) powołane w wrześniu 1968 r. w Zaborzu, od 1998 r. działa na Porembie, jest samorządową placówką wychowania pozaszkolnego.