Artystyczne

Previous Next

Studio Tańca Ulicznego

Studio Tańca Ulicznego istnieje w OPP4 „CET” od września 2000 roku. Wychowankowie Studia prezentują swoje umiejętności na pokazach semestralnych i środowiskowych, a ci z dłuższym stażem   reprezentują nasze miasto na festiwalach i turniejach tańca o zasięgu  miejskim, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. STU należy do Polskiej Federacji Tańca.

Tancerze naszych grup mają na swoim koncie ponad 700 nagród i wyróżnień, w tym 28  medali Mistrzostw Polski IDO (International Dance Organization) w kategoriach brekiing, hip hop battle, popping i street dance show. Dziesięciokrotnie reprezentowali Polskę na mistrzostwach Europy i Świata IDO.

 

Dla kogo

Zajęcia prowadzone są na różnych poziomach zaawansowania i dla różnych grup wiekowych – od przedszkolaków po dorosłych.

W sezonie 2024/2025 zajęcia odbywać się będą  w następujących grupach: 

ROZRABIAKI 3 (Koło zajęcia taneczno-ruchowe) taniec nowoczesny, elementy rytmiki, poziom początkujący, wiek dzieci 4-5 lat, raz w tyg. 45 min. - środa.

ROZRABIAKI 2 (Koło zajęcia taneczno-ruchowe) taniec hip hop z elementami rytmiki, poziom początkujący i kontynuacja, wiek dzieci 6 lat, raz w tyg. 60 min. - piątek.

BALET  (Koło art dance) taniec klasyczny i modern, poziom początkujący i kontynuacja, wiek dzieci 5-6 lat, raz w tyg. 45 min. poniedziałek.

ROZRABIAKI 1 (Koło hip hop dzieci) taniec hip hopu z elementami tańca nowoczesnego, poziom początkujący i kontynuacja, wiek dzieci 7-8 lat, raz w tyg. 60 min. - wtorek.

ROZRABIAKI MAX (Koło hip hop dzieci) taniec hip hop z elementami street dance, grupa pokazowa, minimum 2 lata stażu, wiek 8-11 lat, dwa razy w tyg. po 60 min. - poniedziałek i środa.

KATOMATY (Koło hip hop młodzież) taniec street dance i break dance, grupa festiwalowa, minimum 3 lata stażu, wiek dzieci 10-12 lat, raz w tyg. 60 min. + drugie zajęcia z techniki tańca.

AXES STREET  (Koło hip hop młodzież) hip hop i house, grupa festiwalowa, minimum 3 lata stażu, wiek 13-16 lat,  dwa razy w tyg. po 60 min. - poniedziałek i piątek.

SPEKTAKL (Koło art dance)  tworzenie spektaklu jubileuszowego, raz w tyg. 60 min.

SOLO I DUETY (koło art dance) tworzenie solówek i duetów na potrzeby startu w turniejach, tancerze z min.2 lata stażu, raz w tyg. 45 min. - czwartek

BEZ LIMITU – style latino, jazz, poziom początkujący. i kontynuacja, wiek pow. 35 lat. Raz w tyg. 75 min – środa.

Break dance początkujący  (Koło street dance) podstawy tej techniki, wiek dzieci  7-10 lat, raz w tyg. 45 min. - wtorek

Break dance kontynuacja (Koło street dance), wiek dzieci 8-15 lat, raz w tyg. 60 min. - piątek.

Popping/ locking open (Koło street dance) podstawy i kontynuacja obu technik tańca, wiek dzieci 7-15, raz w tyg. 45 min. wtorek.

TECHNIKA WSPOMAGAJĄCA:

Akrobatyka dla tancerzy STU – (patrz: osobne koło)

 

Termin i miejsce

Zajęcia odbywają się na sali baletowej OPP4 „CET” wg  rozkładu ustalonego ostatecznie na początku września, raz lub dwa razy w tygodniu.

Każdy uczestnik może brać udział w kilku grupach.

Opis zajęć

Zajęcia w grupach, prowadzone zgodnie z możliwościami dzieci zapisanych w danym sezonie.

Dla grup początkujących z dużą ilością ćwiczeń ogólnorozwojowych, ćwiczeń z podstaw tańca klasycznego (balet), nowoczesnego i ulicznego, ćwiczeń wytrzymałościowych i rozciągających. Oprócz sprawności fizycznej poprzez taniec mamy na celu kształtowanie: wyobraźni ruchowej, umiejętności twórczej pracy w grupie,  umiejętności prezentacji na scenicznie, poczucie rytmu i muzykalności na poziomie elementarnym oraz podstawowym. Wszystko to po to, by dziecko i młody człowiek (także dorosły) budował świadomość siebie, wzmacniał poczucie własnej wartości i pogłębiał poznawanie indywidualnych predyspozycji i możliwości.

Dla grup bardziej zaawansowanych – zajęcia z podziałem na część repertuarową i techniczną, dają  dużą swobodę w rozwoju indywidualnym tancerza. Dajemy możliwość poznania  szerokiego spektrum „pracy tanecznej” od tworzenia spektaklu, choreografii grupowych -turniejowych, okazjonalnych, po pracę w duecie i solo.

Program i historia koła

Zajęcia prowadzone są w oparciu o:

  • program własny instruktora do nauczania tańca ulicznego,
  • wybrane elementy podstawy programowej MEN w przedmiotach:

wychowanie przedszkolne, edukacja wczesnoszkolna, muzyka,  wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa, biologia, etyka.

  • standardy osiągnięć uczniów OPP4 „CET”.

Schemat pracy Studia w sezonie:

Wrzesień – nabory uzupełniające do grup, lekcje próbne, rozpoczęcie pracy nad układami,

Październik – pierwsze wyjazdy na festiwale i turnieje,

Listopad – Andrzejkowy Turniej Tańca OPP4 – dla solistów i duetów, wyjazdy na festiwale,      

                  przygotowanie do koncertu świątecznego danej grupy/grup,

Grudzień – Koncert Świąteczny OPP4,  wyjazdy na festiwale.

Styczeń lub luty – Pokaz Karnawałowy Studia Tańca wszystkich grup,

                     Zimowe Warsztaty Taneczne (w ferie) stacjonarne lub/i wyjazdowe,

Marzec-kwiecień – wyjazdy na festiwale, ewentualny udział w Mistrzostwach Polski, Konkurs

                   plastyczny i obchody Międzynarodowego Dnia Tańca

Maj – nasz projekt Śląski Festiwal Tańca Ulicznego „(Nie) Łam się” - organizacja,

                   Majówka  Młodych OPP4 – pokaz grup,

Czerwiec – Pokaz Końcowy Studia Tańca, rekrutacja na kolejny sezon.

 

Instruktor

 Agata Zeliszek

 Aneta Pytlasińska

Informacje dodatkowe

Kontakt e-mail azeliszek@opp4.zabrze.pl lub www.facebook.com/STUzabrze.

OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ NR 4 W ZABRZU „Centrum Edukacji Twórczej” (OPP4 „CET”) powołane w wrześniu 1968 r. w Zaborzu, od 1998 r. działa na Porembie, jest samorządową placówką wychowania pozaszkolnego.