Pamiętaj

BEZPIECZNE WAKACJE – pierwsza pomoc tonącym

Pomoc tonącym – ratowanie tonących wiąże się z wielkim ryzykiem, dlatego pomocy powinny udzielać

Wyłącznie osoby, które umieją doskonale pływać, są silne wytrzymałe i sprawne fizyczne.

Jeśli to możliwe powinniśmy próbować udzielić pomocy z brzegu lub z łodzi: rzucić koło ratunkowe, linę, podać kij, deskę surfingową (obok tonącego). Jeśli zdecydujemy się na podjęcie akcji ratunkowej, powinniśmy powiadomić o tym kogoś na brzegu           ( najlepiej osobę dorosłą), aby zapewnić sobie obserwację i (lub) jakąkolwiek asekurację.

PAMIĘTAJ !!!

Jeżeli widzisz, że ktoś tonie, przede wszystkim wezwij pomoc osoby dorosłe        i podnieś alarm. Nie wchodź do głębokiej wody ani wartkiej rzeki.

Pamiętaj, że tonący zazwyczaj wpada w panikę, może kurczowo chwytać się ratownika lub być agresywny. Może to doprowadzić do utonięcia ratownika.

Pierwsza pomoc

- podnieś alarm wezwij pomoc -innych świadków zdarzenia i służby profesjonalne: WOPR 601 100 100, pogotowie ratunkowe – 999 lub telefon ratunkowy 112

- jeśli podjąłeś akcję ratunkową, holując topielca do brzegu, unoś jego głowę nad powierzchnią wody.

- Na brzegu ułóż go na wznak i zastosuj algorytm ratowniczy na wypadek NZK, zaczynając od 5 oddechów ratowniczych – 30 uciśnięć klatki piersiowej – 2 oddechy ratownicze – zabiegi resuscytacyjne RKO wykonujemy aż do czasu przyjazdu zespołu ratowniczego, powrotu prawidłowego oddechu lub wyczerpania sił.

 

 

OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ NR 4 W ZABRZU „Centrum Edukacji Twórczej” (OPP4 „CET”) powołane w wrześniu 1968 r. w Zaborzu, od 1998 r. działa na Porembie, jest samorządową placówką wychowania pozaszkolnego.