Już 20.05.2019 r. o godz. 17.00 wernisaż wystawy zorganizowanej przez Grupę 18 - Obsydian działającą przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu „Centrum Edukacji Twórczej”
Korzystając z gościnności Galerii MOK GUIDO w Zabrzu, zapraszamy na wieczór indyjski, w którym nie zabraknie znakomitej Masala Tea, pokazu malowania henną, przymierzania indyjskiego sari, oraz warsztatów stemplowania za pomocą drewnianych stempli przywiezionych z „różowego miasta” Jaipur, słynącego w produkcji stemplowanych tkanin. Wystawa zostanie opatrzona pokazem filmu dokumentującego wyjazd artystów do Indii oraz indyjską muzyką i niespodzianką muzyczną w wykonaniu Anny Leszczyńskiej-Rożek.
„NAMASTE”
Międzynarodowa wystawa Polsko-Indyjska „Namaste znaczy witaj” jest rezultatem długofalowego projektu polsko - indyjskiego, który łączy w siebie dwa środowiska twórcze i promuje amatorski ruch artystyczny i artystów profesjonalnych. Inicjatorem projektu jest Iwa Kruczkowska-Król, a organizatorem działająca przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu „Centrum Edukacji Twórczej” Grupa 18 – Obsydian.
Historia Projektu.
Projekt został zapoczątkowany podczas wystawy „ Smak koloru” której organizatorem była Grupa 18 - Obsydian, pokazując swoje prace w galerii „Parjat II” w centrum JKK w Jaipur w Indiach w listopadzie 2017 r.
Ekspozycja w Indiach oraz plakat z wystawy. ( prace widoczne na zdjęciu są autorstwa : Wernera Szczepanika, Jadwigi Fastnacht, Michała Wiejaka, Joanny Szwedy.)
Podczas pobytu w Indiach artyści mieli okazję poznać inne środowisko twórcze oraz artystów tam tworzących, wtedy zostały nawiązane przyjaźnie z miejscowymi przedstawicielami Gildii artystycznej w Indiach.
Arun Rattawa – przewodniczący Indian Art Guild
W związku z czym, powstał pomysł nawiązania trwałej współpracy między obiema środowiskami twórczymi.
Po powrocie do Polski, podczas wywiadu telewizyjnego w styczniu 2018 r. Grupa 18 – Obsydian obiecała, że pokaże prace indyjskich artystów w Zabrzu, chcąc wywiązać się z tego zobowiązania zaczęła organizować koleją część projektu, tym razem na terenie Polski.
W pierwszej części projektu zostały zorganizowane dwie wystawy Grupy 18 - Obsydian poświęcone inspiracjom indyjskim i tematyce podróży. Pierwsza wystawa miała miejsce w marcu 2018 w „Galerii w podcieniach” w Pyskowicach, zaś druga w galerii CKS „ KWK 2 wieże” w Świętochłowicach. Wielu członków Grupy realizowało tematy malarskie związane z tematyką indyjską pokazując je także na swoich wystawach indywidualnych (np. wystawa Joanny Szwedy „ Oto cała ja” - wrzesień 2018 r.), dlatego pewne było, że wspólna wystawa z artystami indyjskimi będzie mocno nasycona kolorytem indyjskiej kultury.
W maju 2018 roku rozwinęła się nawiązania podczas wyjazdu do Indii w grudniu 2017 r. współpraca z Indian Art. Gild, na mocy której Iwa Kruczkowska, stała się członkiem Gildii artystycznej, rekomendując dwoje artystów profesjonalnych z Polski do udziału w trzech wystawach organizowanych na terenie Indii. W ramach tego porozumienia zostały pozyskane prace artystów indyjskich, chcących wystawiać swoje dzieła w Polsce. Jednocześnie otrzymano obietnicę możliwości wieloletniej współpracy z artystów indyjskich z Grupą 18 – Obsydian na zasadzie wymiany prac i wspólnego pokazywania dzieł podczas różnych ekspozycji w Polsce lub w Indiach.
Dokumentacja pokazów prac polskich artystów w Indiach.
Organizatorem tych wystaw był Arun Rattawa, a w zamian za zaproszenie polskich twórców zorganizowano trzy wystawy z jego udziałem w Polsce.
Pierwsza wystawa miała miejsce w Krakowie w Krakowskim Forum Kultury i nosiła tytuł „Impresje z Różowego Miasta”
Plakat promujący wystawę w Krakowie.
Drugą wystawą jest ekspozycja „Namaste znaczy witaj” ,w której uczestniczy dwoje artystów z Indii Arun Rattawa i Seema Rattawa oraz członkowie Grupy 18 – Obsydian Joanna Szweda, Bożena Labus, Bożena Webs, Beata Furtak, Małgorzata Mazurkiewicz, Renata Krawczyk, Ewa Deszczyńska, Jadwiga Fastnacht, Barbara Sproncel, Weronika Miś, Michał Wiejak, Werner Szczepanik, Krzysztof Webs i zaproszeni goście, którzy uczestniczyli w projekcie wystawy w Indiach ( Anna Leszczyńska-Rożek i Iwa Kruczkowska-Król).
O Wystawie Namaste znaczy witaj
Wystawa ma na celu zakończyć wątek indyjski w działaniach Grupy 18 - Obsydian i choć w planach są jeszcze dwie wystawy związane z projektem polsko - indyjskim ( „kolory Indii” Aruna Rattawy w MBP w Zabrzu, oraz wystawa „Re-inkarnacje” Iwy Kruczkowskiej- Król w Centrum Sztuki Współczesnej Elektrowni w Czeladzi) to właśnie ta wystawa jest zakończeniem pewnego etapu w życiu twórczym Grupy. Na mocy porozumienia z Indian Art. Guild, członkowie Grupy będą mogli wystawiać dalej swoje prace w Indiach i pewnie prywatnie na wystawach indywidualnych motyw ten jeszcze będzie się pokazywał lecz wystawa ta jest ostatnią grupową wystawą związaną z tematem Indii. Jest z jednej strony zakończeniem projektu zapoczątkowanego w Indiach a z drugiej otwarciem się na nowe możliwości, które być może niesie nowa współpraca z innymi partnerami w innych rejonach świata.